Zdemolovali mi garáž a já měl z toho upřímnou radost

Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

Protože jsem měl po Vánocích loňského roku trochu času, chtěl jsem se podívat na jednu z lokalit, které mám v merku. Jedná se o rozsáhlejší zástavbu, ve které je více jak 500 řadových garáží. Několik z nich jich už vlastním a vím, že se vyplatí občas podívat, co je na tomto místě nového. Čekal jsem, že se zde bude směle obchodovat – kupovat, prodávat, pronajímat, vystěhovávat 🙂 a zatím jediný kdo měl chuť pořádně zamakat byli sprejeři. Jakou jsem měl z toho radost, když jsem objel garáže a zjistil, že mi svými uměleckými díly zhodnotili 2/3 majetku. Škoda, že jsme se nepotkali osobně, velmi rád bych jim osobně poděkoval. Zrovna minulý týden jsem přítelkyni také jeden sprej pořizoval a velmi rád bych se jich zeptal, jestli je nepálí oči.

Nakonec si říkám, nějakých pár čmáranic, když jim to udělá radost, ať si klidně malují. Čím hnusněji budou vrata vypadat, tím méně bude garáž přitahovat potenciální zloděje. Ostatně, tak se stavím i k údržbě prostoru před garáží. Samozřejmě ručím za to, že to před ní bude nějak vypadat, ale pokud mi nájemníci neposekají trávu nebo nezametou nepořádek, tak se na ně nijak nezlobím. Jestli má někdo z okolí pocit, že jeho pejsek musí udělat hromádku zrovna před mojí garáží, tak ať si uleví. Hlavně když si pak u nás něco koupí a budeme srovnaní 🙂


No a tak procházím mezi těmi krásnými dekory a snažím se v celé té situaci najít něco pozitivního. Když jsem míjel jednoho dědečka, zrovna si uklízel ve své malé dílničce. Zastavil jsem a prohodili jsme pár slov. Představte si, ono ho to rozčílilo. Říkal něco o tom, že loni natřel vrátka a že už toho má plné zuby. Že to za jeho mládí nebylo. No bodejť by bylo! Za prvé kde by raubíři vzali ty spreje a za druhé, by se s ním příslušníci asi moc nemalovali, jak on by se maloval se svým tagem. A jak tak pán pokračoval ve svém láteření, já se s lehkým úsměvem díval do dáli a moje myšlenky už byly úplně někde jinde.

Ne každý je tak nadšený z poškozování majetku

Člověk má přeci jen jedno zdraví, a že bych zrovna tohle musel tak prožívat, já vám nevím. Představoval jsem si, jak se vrací domů a povídá to babičce, jak se nad tím oba rozčilují u stolu nad hrnečkem kafe.
Nedej bože, aby ještě někoho chytili a ten státní aparát, který nedokáže člověka ani pořádně potrestat, zaměstnal takovou banalitou dalších pár desítek lidí, kteří by tuto kauzu řešili.

Mojra - baner 728x90

A to si pište, že by to skutečně prošlo více jak deseti rukama, které beztak nemají co na práci. Protože světe div se, kdyby vrata dotyční poškodili zcela jiným způsobem a vešli by se do škody pěti tisíc, byl by čin kvalifikovaný jako přestupek, ale v tomto případě je to prostě trestný čin, i kdyby se na ty vrata jen podepsali (třeba i propiskou). A než by ten delikt byl konečně k dobru všem zúčastněným (hlavně policistům, kteří stejně nemají sebemenší zájem se čehokoliv dopátrat, pokud ovšem nechytí pachatele na místě, za což by byla snadná čárka) smeten ze stolu, bylo by za tu všechnu práci utraceno moc a moc peněz. Můžete se pak na ty obvoďáky zlobit, že nic nedělají? Ne nemůžete, protože jednají racionálně. Šetří státu peníze. Aniž by si to uvědomovali, nějak podvědomě vědí, jaká je šance na objasnění, kolik to stojí práce a úsilí a že se jim pro to nevyplatí udělat více, než si v kanclu od stolu vymyslet pár jmen a fláknout je do úředního záznamu. Kdo to bude zjišťovat, zda se těch lidí skutečně ptali? „Dne toho a toho bylo provedeno šetření na adrese té a té, kdy bylo hovořeno s panem X, Y, Z a ti k dané věci neuvedli žádného poznatku.“ Není to jednodušší?


Měl bych to nahlásit?

Abych řekl pravdu, ani tohle mi za ty nervy nestojí. A vůbec, jaký by to mělo smysl? Tak mi někdo zašpinil garáže! Škoda už vznikla a to už nikdo nezmění a to, že bych musel někam jezdit, někomu něco vysvětlovat, to považuji za další škodu, kterou bych utrpěl na ztrátě drahocenného času.
Kdyby to alespoň k něčemu vedlo, jenže přesně tohle je případ, na kterém jsou bité všechny strany. A co s tím má dělat to oddělení, pod které lokalita spadá? Garáž asi těžko „rozchodí“ a dovedou do vedlejšího rajónu a neznámý pachatel rozhodí celkovou výslednost ve statistikách. A na čárky se vážení bohužel stále hraje, přesně jako za komoušů. Jó, kdyby se tak podařilo tam ty haranty chytit za flígr, to by byla paráda. Ale tak to většinou nedopadne. Průšvih je, pokud těch čárek za poslední měsíc bylo fakt málo, tak každý takový případ nadělá vrásky nejednomu kapitánovi. Ale víte co, v těchto kruzích platí jedno nesmrtelné heslo: papír snese všechno. A tak se škody za deseti tisíce až sta tisíce shazují na přestupky s tím, že se nedá prokázat, že všechny ty skutky skutečně spáchal v jeden čas jeden konkrétní pachatel a navíc už v žádném případě nelze prokázat úmysl. A třeba se skutečně nejedná o sprejerství dle §228 odst. 2 trestního zákoníku. Vždyť si tam jen chtěl někdo stříknout zrcátko a omylem mu to ujelo. Každopádně, kdyby se pašíka podařilo chytit, hned by byl čin překvalifikován z přestupku na TČ. Vždycky mě bavili kouzla a člověk ani nemusí chodit daleko. Nejvíce kouzelníků čaruje pod střechou ministerstva vnitra. Já už v minulosti viděl ohýbat zákony takovým způsobem, až mi z toho šly oči šejdrem.

Provident - baner 728x90

Žádné vředy z věcí, které nelze změnit

My co máme nějaké zkušenosti se státní správou a víme, jak to tam chodí, na to máme hold asi trochu jiný pohled. Ale o to přesněji dokážeme vyhodnotit rizika, vyčíslit je v korunách a zařídit se podle toho. Zbývá nám tedy jen jediné, též jednat racionálně. Počítat s tím, že se občas něco podělá a že s tím člověk ani nikdo jiný moc neudělá a hezky tohle všechno promítnout do ceny pronájmů, popřípadě vynaložit maximální úsilí směřující k tomu, aby těch škod (nejen těch banálních jako čmaryky na vratech) bylo co nejméně. Někteří to řeší dvěma až třemi zámky na dveřích, jiní to pořeší pojištěním. Každý dělá co umí. Ale nakonec ne každý na to má nervy. Někomu se z takových záležitostí vaří krev v žilách, někdo se snaží všemi možnými způsoby proti škodám bojovat, někdo na to hold rezignoval. Je na tom ale i něco pozitivního! Čas od času někomu prdnou nervy a řekne si „a dost“. Pak když přemýšlí, zda mu to všechno za to vůbec stojí, dojde k tomu, že se té proklaté nemovitosti raději zbaví a tím potěší nás! Udělá radost lidem jako jsem já, kterým jsou ty čmáranice na vratech úplně ukradené. Vloupání? No a co? Garáž mám zabezpečenou natolik, že je riziko minimální a beztak je pro jistotu vše řádně pojištěno.

Vasenaroky.cz - baner

Kdo má z prodeje větší radost?

To nevím. Jsem to snad já, když kupuji garáž za velmi dobrou cenu a majitel mi ironicky přeje hodně štěstí? A nebo je to původní majitel, který je rád, že se toho břímě konečně zbavil?
Pokud ten článek čteš zrovna ty, lumpe, odpouštím ti. Tvůj grafit nechávám tam kde je, protože nikomu jinému už se asi nebude chtít zasahovat do něčeho tak nádherného, co jsi vytvořil. Tvoje ohyzdné dílo jistě sníží zájem o garáž jako celek. Upřímně ti děkuji, ale dej si na mě pozor! Až budeš stát příště před mojí garáží, raději se koukej přes rameno, možná tam na tebe někde čekám!Jak bude reklama vypadat?
-
Zde může být vaše reklama navždy jen za 299 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

2 názory na “Zdemolovali mi garáž a já měl z toho upřímnou radost

Přidejte komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Souhlasím
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.