Ředění akcií se nedoporučuje, ale já ředím BKE

Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli
Co je klíčovou komoditou, ovlivňující cenu oblečení? Že by bavlna? Jenže cena bavlny sama o sobě nestačí. Ono by bylo až příliš jednoduché říci, bavlna jde nahoru, povede to k poklesům tržeb firem, které se zabývají prodejem textilu – zejména toho bavlněného, tudíž je třeba se zbavit jejich akcií. Stejně tak nelze říci, že pokles ceny bavlny by měl znamenat automatický nákup. Mnohdy se totiž děje úplně naopak. Někdo čumí jak péro z gauče a někdo se tomu snaží přijít na kloub.

U firem, které nedokáží řádně profinancovat sklad a nemají vytvořené dostatečné zásoby zboží, to tak skutečně může být. Ty pak jsou jaksi trhu napospas. Firmy, které zvyšují se svým růstem i své zásoby a dokáží s nimi správně pracovat, nejenže dokážou neočekávané turbulence na trhu ustát, ale dokáží z nich dokonce těžit.

Plus500 - baner 728x90
Jak se  the Buckle chovala v poslední dekádě? BKE až do roku 2009 zvyšovala zásoby o více jak 10% ročně. Zvyšovala je v době, kdy byly ceny bavlny na minimu. Proč od roku 2009 do roku 2010 tento růst zpomalil na 5% a následující rok, když stoupla cena bavlny o cca 200% se růst zcela zastavil? A co následující rok, kdy se cena bavlny propadla o padesát procent dolů a pokračovala ve svém zlevňování? Proč firma opět začala zvyšovat zásoby? A proč tak činila až do ledna 2016, kdy byly oproti předchozímu roku navýšeny o rekordních 15%?
Podle mého názoru the Buckle umí dokonale časovat trh a oproti firmám které nedrží zásoby v dostatečném množství může prodávat za vyšší částky zboží, které si před tím nechala levně vyrobit.

bavlna

 

 

 

 

 

 

 

inventář
K zásobám jsem se v předchozím článku moc nevyjadřoval a nebylo to správné. Zvlášť, pokud je tam téměř sto padesát milionů dolarů. Vsadím se, že pokud trend nastolený začátkem roku 2016 vydrží, nebudou teď zásoby příliš růst, tipoval bych to někde kolem 4-5% max.
Když nad tím tak přemýšlím, tak u takové firmy ani není třeba moc sledovat klimatické podmínky. Proč spekulovat nad tím, jaké bude počasí, zda bude hojná úroda a ceny sletí dolů a nebo naopak počasí úrodu poškodí a bavlna se stane nedostatkovým zbožím? Beztak predikovat počasí je jak věštit z koule. Je mnohem snazší sledovat stav světových zásob, pokud tak nečiní úplně všichni, protože pak by tu nebyl prostor pro spekulaci.


Kde na to vzít prachy?

Je to jedna nápověda za druhou, která mě přesvědčuje o tom, že bych měl ve svých pozicích nejen vydržet, ale že by se dalo i ředit. Tudíž využít metodu, která se pro drobné investory s omezenými zdroji silně nedoporučuje. Ale čert to vem! Pokud nepřekročím únosnou mez a budu se v rámci diverzifikace držet pravidla pěti procent na trade, neměl by mě ani nějaký zásadní pokles uštědřit ránu z milosti.

Zonky - baner 728x90
A kde na to teď vzít? Opravdu si netroufnu hádat, co se bude příští roky dít s dolarem. Každopádně, pokud bych uvažoval, že vezmu české koruny a to buď z hotovosti a nebo z prodeje nějaké garáže a směním je na dolary, raději bych tak učinil někdy v roce 2008, kdy byl dolar na svém minimu. V této krizi jsem tak skutečně postupoval, ale teď to moc zajímavé není. Je to škoda 🙁 Nezbývá, než vybrat z méně výkonných titulů, které prošly tříletým časovým testem.

usd

 

Před pár dny se mě tady na blogu někdo ptal, zda se nebojím dalšího pádu ceny akcie a zda si nedělám hlavu z prognóz analytiků. Vlastně ani ne. Je mi to vcelku jedno. Až dopíši tento článek, zavřu e-brokera a další kontrola proběhne nejdříve za rok. Jestli bude cena na polovině původní hodnoty, nebo na třetině, tak ať. Riskuji jen 5% na jeden obchod, takže pád akcie na půlku mě připraví jen o 2,5% majetku.

Provident - baner 728x90

Vzhledem k tomu, že jsme nyní na nějakých devatenácti doláčích a na této hodnotě byla cena akcií naposledy v roce 2006, jentak ze zvědavosti jsem se podíval, kolik tehdá BKE vydělávala a kolik měla v aktivech. Dočkal jsem se zajímavého zjištění.
Tehdá se prodávala akcie za prakticky stejnou cenu jako dnes, přestože má nyní v aktivech o 55% více a dosahuje o více jak 200% vyššího čistého zisku. Zajímavé, věru zajímavé.Jak bude reklama vypadat?
-
Zde může být vaše reklama navždy jen za 299 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

12 thoughts on “Ředění akcií se nedoporučuje, ale já ředím BKE

 1. Na jednom nejmenovaném serveru o investicích jsi 26.6.2016 psal, že nakupuješ BKE. Pak jsi tady psal to samé tuším v lednu 2017 a teď že přikupuješ v březnu 2017. Jakou máš teď aktuálně průměrku, jestli se můžu zeptat? BKE sleduji už cca rok, ale zatím jsem investoval jinde. Nicméně kdyby cena do konce roku ještě spadla pod 15$, tak bych do toho šel.

  1. Zdravím, nyní mám průměrný nákupní kurs 22 dolarů. Já celý rok dělím investice mezi BKE a KORS. Na KORS mám nyní celkem hezký výsledek, ale to zda jsem se sekl, nebo zda jsem udělal dobře, zhodnotím tak za 10 let.

  1. Držím, držím 🙂 Já nikdy neprodávám. Jediné, co by mne mohlo vymést z pozic je bankrot firmy.

 2. Je to fráze, ale dokud BKE je v downtrendu, neboli dokud nepřekoná EMA200, na návrat k maximu je daleko. Nepomohou ani skvělé výsledky.Očekával bych test hladiny $15. M

  1. A já si myslím, že ani ty skvělé výsledky BKE teď nečekají. Takže ano, návrat může být daleko. Jsem rád, že tu jsou mezi námi i milovníci technické analýzy, kterou já, až na nějaké drobné přihlídnutí, nezohledňuji. Myslím, že by to tu mohlo začít trochu jiskřit 🙂

  2. No počkat, akcie se určitě neotočí proto, že cena překonala EMA200. To ani nemá logiku. Jedině snad po dlouhatánském období chopu, kdy se EMA dostane na aktuální cenu. To co by naopak jednoznačně pomohlo, by byly právě ty skvělé výsledky. Jenže ty mají zatím sestupnou tendenci/trend. A protože trhy jaksi předbíhají či předjímají to co bude (proto se taky říká „buy the rumor, sell the fact“), tak se zdá, že ten vývoj je prostě straší a cena na to reaguje. Stačilo by jedno pozitivní překvapení a cena by na to jistě zareagovala, protože už teď je to myslím přeprodané, což ale vůbec neznamená, že to nemůže být přeprodané ještě víc… Mně by se líbilo nakupovat někde kolem 14 usd. 🙂

 3. Právě proto se ptám. Vím, že IB je pravděpodobně nejspolehlivější hráč na trhu, nevýhodou je nutnost znalosti jazyku (mi to tedy nevadí) a vyšší vstup (tedy z mého pohledu studenta), do 25 let tuším 3.000 USD.

  FIO je přeci jen u nás mladá a popravdě o ní moc nevím, těžko říct, jestli by snesla nějaké větší otřesy bankovního sektoru (a co teprve přechod od „zadarmo“ k „poplatek“, kdyby se náhodou socanům povedlo prosadit ty prasárny, co plánují).

  Díky za info!

  1. Odpovím napřeskáčku. O peníze u FIA, přestože je to mladá firma, nemůžete přijít až tak snadno. Peníze do určitě výše jsou zajištěny garančním fondem obchodníků s cennými papíry. I kdyby FIO zkrachovala, o částku, kterou garantuje GFO nepřijdete. Není to sice moc, jedná se o 20.000 EUR, ale lepší než nic. Já jsem vždy pro maximální diverzifikaci. Takže využiji zde garance a vše přes, odkláním jinam (např. nemovitosti). Stejně tak P2P půjčky … i zde existují firmy, které mají některé půjčky zajištěny. Opět, využiji garance a dalšího si nevšímám.
   K tomu IB. Podmínky jsem nesledoval příliš do hloubky, ale pro normálního člověka je tam minimum 10.000 USD plus jsou tam kromě nižších poplatků za obchody též pravidelné poplatky, které jsou pro člověka, který obchoduje spíše stylem kup a drž, zbytečné. Když jsem to kdysi přepočítával, tak bylo v zásadě jedno, kde cenné papíry zobchoduji. Když jsem před cca deseti lety začínal, tak pro mě bylo výhodnější založit účet u FIA. Teď bych to udělal naopak.

 4. Další z řady opravdu povedených článků 🙂 Jsem rád, že pokračujete!

  Nevím, zda už jsem se neptal nebo zda jste to sám nepsal. A pokud ano, tak ať. Rád bych se vás zeptal, u jakého brokera fungujete? Pakliže to není příliš osobní.

  Děkuji vám!
  Matouš

  1. Zdravím, ač tu často na FIO nadávám, jsem pod ním. Je to pro mě nejjednodušší, využívám tam více služeb. Budu ale zařizovat ještě IB.

Přidejte komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Souhlasím
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.