Advokát na sepsání nájemní smlouvy – ano nebo ne?

Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli
Není zbytečné aby smlouvy připravoval advokát?

Asi to není nutné, ale já jsem advokátní služby využil a budu využívat i nadále. V mém případě to není o tom, aby se mi podepisoval pod každou smlouvu, ale jde o vytvoření mustru, který bude reflektovat na všechny platné právní předpisy a ochrání jak nájemce, tak nájemníka a přitom zohlední všechny moje požadavky.
Můžeme diskutovat o tom, koho je třeba více chránit, zda mě jako pronajímatele a nebo nájemníka, ale já v tom mám celkem jasno. Já nikdy nikoho neodrbal, což se však nedá říci o některých lidech, kterým jsem garáže pronajímal.
Každá chyba mě samozřejmě posouvá dál a nafukuje smlouvy o další a další dodatky, které mají zabránit tomu, s čím jsem bojoval v minulosti. Sám nemám rád byrokracii a též nečtu rád smlouvy, natož ty, které jsou příliš složité, tak si uvědomuji, že s tím protistrana může mít také problém.
Takže potřebuji je mít sepsané tak, aby byly co nejjednodušší a aby z nich lidé neměli dojem, že je v nich nějaký háček. On tam sice není, ale koho by v dnešní době nenapadlo za každým řádkem hledat nějaké ALE. I já jsem se mnohokrát spálil, na vlastní kůži zakusil, co je to poznámka pod čarou. Každý den vídáme případy v televizi, na internetu, kdy byli lidé napáleni, když podepsali nevýhodné smlouvy, které byly sepsány právě za účelem někoho podojit.

Vasenaroky.cz - baner

Co jsem potřeboval nutně ošetřit?

První věc kterou jsem změnil, byla změna smlouvy na dobu neurčitou na dobu určitou. Někteří nájemníci sice mohou mít obavy, že mohou po uplynutí domluvené doby o prostory přijít, ale to se nestane. Dokud bude garáž stát tam kde je a dokud bude moje, garantuji jim v případě, že bude fungovat vše jak má, přednostní právo na prodloužení pronájmu a toto je i součástí smlouvy. Já nemám zájem na tom, cokoliv měnit, já se jen snažím vše maximálně zjednodušit a ušetřit si práci. Aby člověk stále nemusel řešit platby, uhánět nájemníky, řešit výpovědi v době, kdy se mu to vůbec nehodí. Pokud jsou termíny dané, platí se na půl roku dopředu, je to mnohem lepší situace. Oběma stranám odpadají každý měsíc trable s platbami, všichni víme, kdy bude ten den „D“, kdy je potřeba se rozhodnout, co bude dál.
Když už jsme u  toho zjednodušování, mým dalším požadavkem bylo vyřešit situaci automatického prodlužování smluv bez nějakých dalších dodatků, bez nutnosti setkání a další zbytečné komunikace. I s tím si můj advokát snadno poradil. Proč byl právě tento můj požadavek jedním z nejdůležitějších? Protože právě teď mi programátoři připravují vlastní aplikaci, jejíž úkolem bude zcela zautomatizovat pronajímání a překlopit tuto činnost do režimu pasivních příjmů. Mnoho lidí považuje pronajímání nemovitostí za pasivní příjem, ale já vám nevím 🙂 Až bude vše tak, jak si představuji, budou s nájemníky komunikovat automaty, platby se budou řešit a kontrolovat, popř. upomínkovat také samy, sami se budou přes API i vystavovat a stahovat inzeráty. A na to se opravdu moc těším.


Platbami už se nechci nikdy zabývat?

Platby. Už mě to unavuje. Mě by nikdy ani nenapadlo někomu dlužit peníze, natož když mi pošle upomínku, že visím nějakou platbu. Samozřejmě se to stane, ale první co udělám – vezmu telefon a ihned volám dodavatelům a řešíme urychlenou nápravu. A pokud na něco nemám, tak si to jednoduše nekupuji. Když jsem začínal s pronajímáním, zjistil jsem, že lidé mají s platbami docela potíže. Docela mě to překvapilo, protože v podnikání přijímám ročně desetitisíce drobných plateb od koncových zákazníků a mnohdy se jedná o lidi, kteří se netopí v penězích. Někteří mi sami píší, že musí počkat na výplatu, ale platí. Balíky na dobírky převezme přes 98% zákazníků, platby na účet v pohodě posílají dopředu, když z naší strany dojde k omylu a omylem odešleme balík bez dobírky, přestože mají být peníze vybrány, zákazníci nám zavolají a peníze pošlou dodatečně.
Jenže u garáží to tak nikdy nefungovalo. Jakmile už člověk „bydlí“ tak najednou přehodnotí priority a placení najednou může počkat. Ono se to nezblázní. Ale to se mýlí … to byl jeden z dalších důvodů, proč jsem zaváděl dobu určitou s platbou dopředu.

Mojra - baner 728x90

Co jsme dále museli vyřešit?

I při pronajímání garáží jsem se setkal se zajímavými lidmi. To, že se někomu nechce ani po řádné výpovědi vyklidit garáž, se dá řešit. Dá se za účasti nezúčastněné osoby vylomit zámek, zdokumentovat co se v garáži nachází a přestěhovat věci do jiného prostoru, kde umožníte majiteli si je vyzvednout. Ale víte, co s tím je práce a kolik to všechno stojí zbytečných peněz a starostí? A teď si představte, že jsou lidé, které bych nazval „chronickými stěhovači z garáže do garáže“. Ti vám nabídnou jakoukoliv cenu, protože vědí, že z nich nikdy nedostanete ani korunu a vědí, jak vám vystěhování znepříjemnit. Jednou jsem uzavřel smlouvu s jednou takovou vyčůranou živnostnicí. Po nekonečném handrkování jsme se domluvili na výpovědi a doplacení dlužné částky. V tu chvíli byla garáž naplněna zbožím podléhajícím zkáze v hodnotě vyšší než 10 tis. korun, které stále dokola točila, aby v garáži vždy bylo něco, na čem bych mohl způsobit škodu. Tím se vystěhování dosti zkomplikovalo. Přestože bych byl v právu, nehodlal jsem riskovat další tahanice z důvodu, že jsem někomu způsobil mnohonásobně vyšší škodu, než on dlužil mně. Dobrá zkušenost, protože např. takovou situaci by ani advokáta řešit nenapadlo.

Eshoprychle - baner 728x90

Jaké další naschvály mi v minulosti komplikovaly život?

Bylo to nedávno, kdy byla řádně ukončena smlouva, garáž vyklizena, ale dotyčnému se z nějakého prapodivného důvodu nechtělo vracet klíče. Asi nemá smysl dumat nad tím proč, ale asi k tomu nějaký důvod byl. Nejde o nějaké dluhy, lidé se mohou ocitnout v různých situacích, ale já očekávám, že se vše bude řešit slušně, že spolu budou lidé komunikovat a snažit se situaci řešit. Nepochopím, že je to často úplně naopak a už vůbec nepochopím, proč když jeden týden nájemník odemkne a vyklidí garáž, není schopen během následujících několika měsíců vrátit alespoň klíče. Myslel jsem si, že se třeba někteří lidé přecijen mohou stydět a tak jsem jim nabídl vstřícné řešení situace – poslat mi klíče doporučeně poštou. Ale ani tak jsem nepochodil a místo klíčů jsem se dočkal slibů a lží. A přitom zjistit, zda byly klíče skutečně odeslané, je tak snadné.
Možná bude někdo na tento článek reagovat, proč to vůbec řeším, že jsem měl zámek vylomit a vůbec se s dotyčným nebavit. Hold snaha řešit vše po dobrém je vždy silnější.
Přestože tuto situaci jsem ošetřenou měl, odvrtávání či vylamování zámku chci mít v záloze jen jako poslední možnost. Raději bych, aby se lidé chovali zodpovědněji. Advokáta jsem poprosil, ať vymyslí nějaké řešení, které by lidi motivovalo k zodpovědnějšímu chování. Požádal jsem ho, ať se zkusí vyhnout sankcím, ale nakonec jsme se domluvili, že tam budou. Že budou pokuty za materiál a práci popř. za neuhrazení.
Já to nemám rád, ale na druhou stranu, pokud se jen díky tomu budeme schopni lépe dohodnout a vymyslet smírné řešení …


Na co jsem zapomněl a s čím mi pomohl advokát!

Když jsem Panu Rohrovi posílal předchozí smlouvu, kterou jsem dával do kupy sám, uznal, že není napsána vůbec špatně. Za jednu věc se ale dost stydím. Byla to věc, kterou jsem úplně opomenul a o té bych se rád zmínil. V minulosti se mi stávalo, že mi nájemníci nechtěli garáž vyklidit a nebo ji vyklidili jen z části. Oni měli co potřebovali a zbytek je nezajímal a dodatečný souhlas s tím, že můžu věci zlikvidovat nebyla šance sehnat. Toto jsem si ošetřil ve smlouvě sám, ale na jednu maličkost jsem zapomněl, přestože jsem se v minulém životě s podobnými situacemi setkával.
Vůbec mě nenapadlo, že mi tam někdo může nechat nádobíčko po vaření perníku, věci pocházející z trestné činnosti a kdo ví co ještě. Už jen z tohoto důvodu se mi právní služby skutečně vyplatily. Ponechali jsme odstavec pojednávající o podmínkách, za jakých přechází obsah garáže na mne, upravili jsme text o možnost zřeknout se vybraného a aby slušní nájemníci neměli strach, že přijdou o něco cenného, vždy se s dotyčným před uzavřením smlouvy domlouvám, jaké předměty z toho výslovně vyloučíme. Rovnou se ptám, zda budou garážovat auto, nebo motorku a motorová vozidla uvádíme jako výjimku, kdy tyto předměty mnou za žádných okolností nemohou být nabyty. Rovnou mi advokát pomohl vyřešit i tu situaci, kdyby se nájemník rozhodl mi nějakým vrakem opět blokovat garáž a přestal komunikovat. Přibyly tedy podmínky za jakých může být vůz dotažen a na jaké místo.

Zonky - baner 728x90

Co když dojde na soud?

Díky využití služeb advokátní kanceláře mám jistotu, že budou smlouvy v pořádku a že v případě vymáhání u soudu projdou. Řeknu vám, pronajímání není úplně jednoduché a to ani přesto, že nabídnete lidem garáž za velmi rozumnou cenu a za velmi dobrých podmínek. Já už se vůbec nedivím tomu, že při koupi garáží mi původní majitelé předávají klíče se slovy „já na to už fakt nemám nervy“.
Když už jsem se zmínil o advokátovi, budeme mluvit konkrétně. Protože jsem z pardubického kraje, rozhodl jsem se domluvit s někým odtud. Se smlouvou mi pomohl JUDr., Bc. Karel Rohr za krásných 1000Kč/hod.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde může být vaše reklama navždy jen za 299 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

3 názory na “Advokát na sepsání nájemní smlouvy – ano nebo ne?

 1. Tak to je super! Klidně by z toho mohl být takový „investiční seriál“ tady na blogu 🙂 nebo obecně o aktivech. Já jsem ve věku, kdy je třeba začít a tak se moc rád něco od vás přiučím.
  Klidně napište i o dalších aktivech, moc rád si počtu, ať to bude přímo obchod, garáže, akcie nebo i něco dalšího!

  Díky.
  Matouš

 2. Taky hodně zajímavý článek. 🙂
  Ale co takhle další o akciích? Mohl byste představit své portfolio? Samozřejmě jsou mi fuk částky, spíše procenta daných titulů a třeba ke každému krátký popis, proč jste kupoval a tak 🙂 ale je to jen a jen na vás. Díky.

  1. Nyní držím cca 20 titulů a dával jsem je do kupy několik let. Spíše než zveřejňovat celé portfolio budu psát postupně, bude prostor pro více překvapení. Pro mě takovou stařešinou a nyní zajímavým titulem je NOK, kterou jsem úspěšně nakoupil za nejnižší možnou cenu kolem 2 dolarů kus a stále držím 🙂 Nyní není moc co řešit, zajímá mě textilní průmysl z kterého mám zainvestováno do COH, BKE a KORS. To zveřejnit mohu, protože o jednom z těchto titulů jsem již psal. V akciích mám jen část aktiv a z té části mám poměrně dobře diverzifikováno.

Přidejte komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Souhlasím
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.