Pasivní příjmy – zhodnocení v roce 2017

Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

Pasivní příjmy:

Forex, komodity, ETF:  +8,5%
platforma – XTB brokers

Nemovitosti: +12,1%

Akcie: +7,14%
platforma – Fio

P2p půjčky: +12%
platforma – Mintos, Bondora, Zonky

Dluhopisy, investiční certifikáty: +10%
platforma – Fundlift

Blog: +25%
platforma – wordpress

 

Pasivní příjmy je pojem, který popisuje ideální a bohužel nedosažitelný způsob zhodnocování majetku. Druhy investic ve kterých mám nějaké peníze se dají dělat jak aktivně, tak pasivně. Ale mě to tíhne právě k tomu lenivějšímu způsobu zhodnocování.

Nemovitosti

U nemovitostí jsem přemýšlel, jak zhodnocení dopočítávat. Tento rok i ty předchozí se mi totiž podařilo pár pěkných nákupů někde kolem 1/2 tržní ceny. Pokud bych tedy do výsledku započítal i zisk na samotné hodnotě nemovitosti, byly by čísla o řád výše. Jenže já se rozhodl, že to tímto způsobem každý rok dopočítávat nebudu. Musel bych každou z nich na konci roku ocenit a to se mi nechce. Budu tedy brát v úvahu pouze nájmy (které budu vztahovat k současné tržní ceně) +9,1% a k nim budu připočítávat 3% zhodnocení nemovitosti (které vychází z historických dat).
Kdybych se ohlédl a měl tento rok zhodnotit, tak se začátkem roku podařilo i přes vysoké ceny nemovitostí pár pěkných nákupů. Byla to jako vždy tak trochu náhoda, kdy jsem zdárně nakupoval kolem poloviny tržní ceny. Jedna nemovitost si vyžádala trochu času a náklady na opravy byly ve výši 10% její ceny.
Konec roku se zde již nedařilo. Ceny nemovitostí byly vyšroubovány do neskutečných výšin a nyní se pohybují o 100% výše, než když jsem je pořizoval před pár lety. Zkoušel jsem se dostat k nějaké zajímavé příležitosti všemi možnými způsoby, ale nepodařilo se. Na přelomu roku jsem se účastnil i exekuční dražby. Člověk by čekal, že po Vánocích a před placením daní budou lidé bez peněz, ale bohužel tomu tak nebylo. Účastníků bylo celkem dost a cena překonala o 40% cenu odhadní 🙁 A to jsem před pár lety pohrdal tím, po čem bych teď bez rozmyslu skočil.
Zde si dám určitě chvíli voraz. Možná zkusím těstě před tím, než bude FÚ posílat výzvy dlužníkům, obeslat pár realitních makléřů, nebo oslovit majitele napřímo. Pokud však ani toto nezabere, počkám pár let, až ceny zase spadnou.
Zajímavá zkušenost – majitele garáže, která se dražila minulý měsíc, jsem oslovoval koncem roku napřímo. Nabídl jsem výjimečně zhruba 90% tržní ceny a koupit se nepodařilo. Dobře pro majitele. Nikdy by mě ani nenapadlo, že se cena vyšplhá tak vysoko a bude tolik přihazujících.Akcie

Začátek roku vypadal velmi marně. Od roku 2008 vlastně pouze ubývá příležitostí a tento rok jsem si říkal, zda vůbec stojí za námahu nějaké hledat. Protože to co stojí za to, přichází vždy samo. Všiml jsem si jen jednoho celého segmentu, který byl poslední dobou dole a to byl textilní průmysl. Z toho jsem ještě roku 2016 koupil jen menší množství akcií COH a pak ve větším nakupoval pro dlouhodobé držení BKE a KORS. Zde jsem bohužel netrefil úplné dno, jako se mi to již několikrát podařilo např. s akciemi LLY, NOK, WMT (letos jsem se této akcie zbavil) a tak byl rok 2017 rokem ředění. Dost riskantní strategie, ale při dodržení max. risku do 5% jsem z toho neměl špatné svědomí. Ředil jsem BKE a KORS a v pravidelných měsíčních intervalech dokupoval. Zatímco KORS ke konci roku krásně zhodnotila, BKE mě malinko zklamala. Jediná příjemná záležitost byla extrémní mimořádná dividenda, kterou mám tímto dnem již na účtě, ale i s ní si na zisk zatím počkám.
Zajímavý skok tento rok udělala akcie z chemického průmyslu WLK, která mi šla nahoru o 100%, tu držím též permanentně.
Jako spekulaci jsem nakupoval začátkem roku 2016 akcie WDC a ty jsem začátkem roku 2017 prodal a po osmi měsících držení si připsal zisk 50%.
Na konci roku se objevily ještě 2 zajímavé příležitosti – GILD a BBBY, které jsem shledal jako podhodnocené. Ale více než z tohoto důvodu jsem je dokoupil kvůli vyváženosti akciového portfolia.
V průběhu roku jsem myslel, že se neodlepím od země, ale nakonec to dopadlo opět v zelených číslech. Ty masivní nákupy při poklesu ceny mi trošku zavařily, ale i tak je tam pěkných 7,14% p.a.

P2P půjčky

Politika Zonky mě tento rok natolik rozčarovala, že jsem s okamžitou platností vypověděl jejich affiliate program. Protože bych si nemohl vzít na svědomí, někomu takovou hru vůbec doporučovat. Vždy jsem doporučoval jen to, o čemž jsem byl sám přesvědčen, že je to dobré i pro mě. Protože se situace změnila a já se domnívám, že mi Zonky již nic dobrého nepřinese, postupně vybírám peníze a hledám pro ně smysluplnější uplatnění. Jestli se mnou nesouhlasíte, čtěte:

Vážení investoři,

v Zonky jsem si všiml dvou věcí, které jsem se rozhodl vyřešit změnou, o které vám dnes píši.

Za prvé. Jak už jsem zmiňoval dříve, míříme k tomu být největší P2P finanční službou v České republice a potom i na světě. Proto, abychom se jí mohli skutečně stát a růst dál, je třeba ještě navýšit investice do reklamy. Stávající poplatková politika nám to nedovoluje.

Za druhé. Dlouhodobě vidím, že nejméně rizikové ratingy se těší nejmenšímu zájmu ze strany vás, investorů. A to vzhledem ke strategii Zonky – nabízet nízkorizikovou investiční alternativu, není dobré. Zároveň ani spravedlivé, protože za rizikovějšími půjčkami jdou ruku v ruce vyšší provozní náklady.

Z těchto dvou důvodů měníme poplatkovou politiku, a to jak z hlediska její logiky, tak konečné výše poplatků.

Jako nejlepší řešení jsem vybral progresivní variantu. Ta by měla vést k tomu, že budete více investovat do nízkých ratingů a přitom dosáhneme i druhého cíle – podpoříme marketing služby. Benefitem pro vás bude větší přísun půjček na tržišti, a tím pádem možnost investovat skutečně do všech ratingů.

Nová struktura poplatků platná na nové půjčky od 1. 9. 2017, oficiální sazebník bude k dispozici od zítra:

Ano, méně rizikové půjčky s nízkým zhodnocením se mi opravdu nezamlouvaly, ovšem takto mě do nich nikdo investovat nedonutí …. tohle je exit.Blog

Poslední rok jsem psaní trochu flákal. 17 článků svědčí o tom, že bylo dost práce někde jinde. Ale zase na druhou stranu, všechno zlé je pro něco dobré. Úspora času se na příjmu z blogu vůbec neprojevila, ba naopak. Příjmy vzrostly o více jak 100%.
S čím jsem měl ale malinko problém, vymyslet, jak tento zdroj porovnat s těmi ostatními. Rozhodl jsem se, že tedy zkusím blog vždy na konci roku střízlivě ocenit (narozdíl od garáží). V tuto chvíli se dá říci, že zisk ku opravdu poctivě odhadnuté ceně blogu se pohybuje někde kolem 25%.
Započetl jsem tam i svůj čas, přestože tohle je jedna z činností, kterou dělám rád a je mi jedno, jestli to bude zadarmo.
Je fajn, že jsem nijak neujel a skutečně všechny blogerské příjmy jsou takřka pasivní. Až tedy na jednu výjimku a tou je to, co zrovna v plném nasazení provádím – píši. Přemýšlel jsem i to tom, že bych otevřel dveře např. zkušenějším a že bych začal budovat obsah zcela bez mého zásahu. Web nelzu.cz by se mohl celý předělat a stát se pouze dalším místem pro investování mých peněz a mohl by se proměnit v portál, jehož obsah bude „profesionální“.
To, zda je to dobrý nápad či nikoliv, k tomu se mi můžete vyjádřit v diskuzi níže.
Proč jsem to zatím neudělal, přestože si o to doména vyloženě říká? Myslím, že takových webů je tu dost a nevěřím tomu, že by další takový mohl přinést něco nového. Také nevěřím, že bych se dokázal prosadit. Kdežto blog tohoto stylu, ať vypadá jakkoliv a má formu, nad kterou někteří mohou kroutit hlavou, je něco, co se jednoduše zkopírovat nedá. Zejména proto, že samotnou hodnotou jsou mé zkušenosti, ať už jsou jakékoliv.

Dluhopisy

Přes Fundlift nakupuji minibondy a investiční certifikáty. Letos jsem přispíval na podnikání firmě INNOVIA s.r.o., která vyvíjí, vyrábí a úspěšně (tvrdí ona) prodává unikátní, patentově chráněné nástroje a nářadí pro tmelení a broušení zakřivených ploch ve všech oblastech průmyslu. Zhodnocení je zde 10% p.a. Kdybych se měl vyjádřit ke způsobu, jakým se mi zde investuje … moc mě nebaví se probírat těmi informacemi. Je pravda, že to není hra jako např. Zonky, kde se v adminu vůbec netají tím, že „hrajete“. Firmy, které žádají o peníze mají dost dobře zpracované business plány a jako prostředníka mezi jimi a vámi silnou finanční skupinu Roklen a investiční skupinu Rockaway. Jenže z těch projektů, které jsou k mání, se velmi těžko vybírá. Člověk nastuduje o dané příležitosti vše co je k mání a zjistí, že to není to, co očekává od bezpečné investice. Jde tedy dál a dál a než vůbec něco najde, začíná pochybovat, zda se mu ten investovaný čas vůbec vyplatí. Asi je zde dost firem, které nedosáhnou na klasické bankovní půjčky a je tu hold vyšší risk. Navíc, proč bych měl zbytečně riskovat investicí do firem, které jsou zatím v plenkách a moc toho ještě nedokázaly (a doufat že dokáží), když se stejným zhodnocením mohu vybírat na burze z firem, které mají za sebou např. 50ti letou či víceletou historii.
10% p.a. je minimum, do kterého jsem ochoten jít, stejně jako u P2p půjček, se kterými další možnosti srovnávám. Když pominu poslední dopis od Zonky, a měl bych se bez emocí rozhodnout, zda u p2p půjček investovat právě tam a nebo jinde, tak v současné chvíli musím upřednostnit Mintos, kde hranice 10% také dosáhnu, ale navíc se bude jednat o investice s garancí buybacku, v případě nesplácení dlužníka. Jako výhodu (i když někteří by to označili spíše za nevýhodu) vidím možnost investice v EUR.Riziko

Budu pokračovat poslední větou, kde jsem se zmínil o investicích v EURech. Měnové riziko necítím jako něco, co mě může ohrozit. Naopak, je to další příležitost, jak si pomoci, pokud budu ve správný čas na správném místě. Mohu tak vydělat na samotné investici a ještě se těšit z dodatečného zisku vznikajícího změnou kurzu jedné měny vůči jiné měně. Vzhledem k tomu, že si vybírám příležitosti se zhruba stejným potenciálem zhodnocení, je mi vcelku jedno, do čeho se rozhodnu v daný okamžik investovat více a tak při rozhodování vždy zohledňuji, zda je lepší investovat v CZK, USD, EUR či v jiné měně.
Největší alchimií je to rozhodit tak, aby to byly smysluplné investice – nákupy za dobrou cenu při dostatečné diverzifikaci. Např. u nemovitostí – jestliže to bude na trhu vypadat tak, jak to vypadá dnes, tak asi nenakoupím. Akcie jsou již také dost drahé, navíc USD není nejníže a stěží najdu 2 příležitosti za rok. Pak to dopadá jako letos, kdy jsem na burze prakticky nakupoval 2 tituly.
Naštěstí jsem si už našel svoji cestičku. Něco mám ve firmě, něco v hotovosti, dále mám finance rozhozené do akcií, nemovitostí, p2p půjček, dluhopisů a dalších záležitostí, o kterých jsem dnes psal či nepsal. Takže přestože jsem si zde stěžoval na ředění akcií v roce 2017, čímž jsem si malinko rozhodil akciové portfolio, tak celkově se vlastně nic neděje, protože risk na jednu investiční příležitost vychází v jednotkách procent. Větší riziko v mém případě vidím v samotných institucích, přes které obchody probíhají.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde může být vaše reklama navždy jen za 299 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

5 thoughts on “Pasivní příjmy – zhodnocení v roce 2017

 1. Počkat ty točíš i ETF? Nebo nakupuješ, přikupuješ (průměruješ) a držíš?

  Jasně no, s tím blogem máš pravdu. Taky jsem si říkal, že bych se tomu chtěl trochu více věnovat.

 2. Další z povedených článků. Osobně mám rád tyto hodnotící články. Dokonce bych uvítal, aby byl ten tvůj ještě konkrétnější. Nejvíce mě zajímá s čím sis hrál (sry za to slovo) u XTB, jaké ETFka nakupuješ, jestli pravidelně, co s komoditama a taky kdybys nějak zkonkretizoval ten blog ( je monetizovaný jen adsence nebo i něčím víc?). Třeba námět na další článek 🙂

  U toho blogu bych být tebou zůstal, tak jak je. Je osobitý, originální a to je to, co tu čtenáři chtějí. Neber to jako zdroj příjmů, spíše jako zábavu, jinak se z toho stane nečitelný balast.. (vlastní zkušenost)

  1. U XTB jsem začal nedávno, proto jsem se o tom ani nerozepisoval, možná příští rok. Vše v podobném duchu – minimalizace nákladů omezením frekvence obchodování a trading s kladným swapem v zádech. Práce s měsíčními, max. týdenními grafy a zhodnocování jen 1x týdně o víkendu. Kdy se rozhoduji z čeho vystoupím a do čeho nastoupím. Jestli tam bude 15% p.a. ročně budu spokojený.

   Jak je blog monetizován není podstatné z toho důvodu, že to je až ten poslední zdroj (zanedbatelných) pasivních příjmů. Takže to až tak moc neřeším – nepíšu o tom, co by mě přineslo nejvíce peněz, ale o tom co opravdu používám a nepíšu pravidelně, ale když mám chuť. No, takhle se business nedělá 🙂

  2. Blog je monetizovaný různě. Dobrovolné příspěvky, podčlánková inzerce, GA, sklik partner, affiliate, bartery

Přidejte komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Souhlasím
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.