Svátky kdy je zavřeno v obchodech. Jste pro a nebo proti?

Svátky kdy je zavřeno v obchodech. Jste pro a nebo proti?

Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

Zavřeli krám, co budeme dělat?

Pokud si chcete na osmou skočit do Alberta pro krabičku kondomů a trefili jste se zrovna do níže uvedených svátků, pravděpodobně sex nebude a nebo ho budete muset včas vytáhnout.
Od té doby, co platí zákaz prodeje u provozoven nad 200 metrů čtverečních, je třeba na sex myslet nejlépe stále a kontrolovat, zda už se neblíží další svátek.


Věříte, že je to jen takový hokus pokus, který nějaká další vláda smete ze stolu, až bude chtít nahonit politické body? Vzhledem k tomu, jak to chodí u našich sousedů na to zapomeňte.
Já se dokonce domnívám, že je to jen takový pilotní projekt, který nás má připravit ještě na něco mnohem horšího. Na něco, co bychom nepřijali tak hladce, pokud by nám to naservírovali najednou. Protože jak se říká: žábu je třeba vařit pomalu. To jak by se mohla situace dále vyvíjet, vás možná napadne s přečtením další kapitoly. Ale nemalujme čerty na zeď, protože zatím je u nás:

1. leden – zavřeno
Velikonoční pondělí – zavřeno
8. květen – zavřeno
28. září – zavřeno
28. říjen – zavřeno
24. prosinec po 12. hodině
25. prosinec – zavřeno
26. prosince – zavřeno

Jestli mě se tato situace zamlouvá? Mě osobně se moc nezamlouvá zasahování do svobod podnikání, i když se mě to nijak netýká. Také se mě netýká samotné nakupování, protože tím jsem pověřil svoji ženu. Já nakupování naprosto nesnáším, do obchodů nechodím a jako IŤák mám stejně raději jinou, mnohem méně osobní formu nabývání statků.


Zkušenost ze Slovenska

Milí přátelé, pokud patříte k odpůrcům jakéhokoliv omezování volného podnikání nebo k shopoholikům, kteří si neodpustí víkendovou návštěvu marketu, čtěte! Protože možná bude hůř.
Krátkou dovolenou, o které budu psát, jsme si nenaplánovali sami. Tu nám naplánoval sám život a děkuji za ni svému bratrovi. Kdyby nedal své snoubence košem těsně před svatbou, jistě bychom se na tak pěkné místo nepodívali.
Bylo to tento rok, kdy jsme se právě přes Den boje proti fašismu ubytovali v Hotelu Victoria v Martinu. Byl to fajn výlet, ale neměli jsme ani tušení, kam až může zavírání obchodů zajít. Dovolenou jsme si docela užívali a ještě jsme netušili, že budeme rádi za to, jaké zázemí tento resort poskytuje. Den před svátkem jsme si naplánovali, co všechno chceme objet a zažít.
Jenže! Slováci se s tím opravdu nemazali a zavřeli téměř všechno. Až na nějaké výjimky jako čerpací stanice, nebo nějaké drobné podnikatele, kteří nezaměstnávají další pracovníky měly všichni zavřeno.
Takže máte svátek, plánujete si cestu do termálů, chcete si v cukrárně koupit zmrzlinu, nebo si sednout do hospůdky a všude zavřeno. Zavřeno, zavřeno, zavřeno, úplně všechno zavřeno. Ten den se život na Slovensku prostě zastavil a my jsme nedokázali uvěřit tomu, co všechno se dá zavřít. Chtěl bych být na Slovensku v tu dobu, kdy tuto změnu schvalovali. To muselo být řevu, protože když si vezmu jak někteří obchodníci kvičeli u nás a to se zas tak nic hrozného nedělo. U nás ve svátcích až na pár velkých obchodních center máte stále spoustu možností, kde si můžete za své peníze kupovat potěšení. Na Slovensku? Můžete maximálně zajet navštívit babičku s dědou. Proč? Protože:

Nový rok – zavřeno
6.1. – Zjevení Páně – zavřeno
Velký pátek – zavřeno
Velikonoční neděle – zavřeno
Velikonoce – pondělí – zavřeno
1.5. Svátek práce – zavřeno
8.5. Den boje proti fašismu – zavřeno
5.7. Cyril a Metoděj – zavřeno
29.8. Slovenského národního povstání – zavřeno
1.9. Den ústavy SR – zavřeno
15.9. Panna Marie Sedmibolestná – zavřeno
1.11. Svátek Všech svatých – zavřeno
17.11. – zavřeno
24.12. Štědrý den (Vánoce) – otevřeno dopoledne
25.12. 1. svátek vánoční – zavřeno
26.12. 2. svátek vánoční – zavřeno


Proč lidé tak šílí

Co by se dalo dělat lépe? Jednoznačně to, jakým se tato opatření „prodávají“. Jak se to podává lidem. Ale tady to možná není ani tak chybou státního aparátu, ale spíše mediální komunikací. Kdyby média nebojovala jen o počet čtenářů a nešla na to hrubou silou, přes senzace, provokace a rozdmýchávání emocí, možná se to tolik neřeší.
Zatímco celé opatření bylo vymyšleno a realizováno pro dobro většiny, média toto téma naprosto sprostě překroutila. Udělala z toho boj za práva prodavaček. Asi jednoduše věděla, že když napíší pro a proti a vysvětlí, proč to celé vzniklo, nikdy nerozproudí diskuzi natolik, jako když udělají z malého počtu prodavaček obětní beránky a pošlou proti nim celý národ. Nyní to vypadá, jako kdyby kvůli pár obchodníkům, kterým se nechce do práce a navíc ve svátcích a za příplatek, musela celá republika strpět, že si nemůže zajet ani pro rohlíky.
Protože já sám jsem pracoval na směny, svátek nesvátek, vím jak to chodí. Byli mezi námi zaměstnanci, kteří měli rodiny a těm byl vždy volný den dopřán. Navíc to chodilo tak, že jim byl dopřán i den mezi svátkem a víkendem, aby si mohli radost s dětmi o něco prodloužit.
A my tehdá bezdětní? Byli jsme také rádi, protože nám bylo jedno kdy půjdeme do práce. Naopak jsme takové dny vyhledávali. Práce bylo méně a přitom se bralo mnohem více peněz. Sváteční den byla taková příjemně placená pohodička. Rozhodně mezi námi nebyla atmosféra o které se dočítám v novinách. Ani nevěřím tomu, že by prodavačky protestovaly a vyhazovaly své chlebodárce z oken, protože jim chtějí dát příplatek.

Libertariánský paternalismus

Libertariánský paternalismus je řešení lidských neřestí nikoliv formou nějakých restrikcí, zákazů a omezení, ale nastavením volby tak, aby se mohl člověk rozhodnout správně. To by bylo panečku vyřešení daného problému, ale to by se nad tím museli naši zákonodárci trochu zamyslet.
Museli by vymyslet, jak chování jednotlivců místo přímými zákazy a příkazy, ovlivnit nastavením institucionálních podmínek tak, aby se lidé rozhodli „správně“, avšak aby se zároveň rozhodli sami a dobrovolně. Tak, jak to doporučují behaviorální ekonomové.
Taková správná aplikace libertariánského paternalismu  nemůže svobodu volby nijak ohrozit a neměla by zasahovat ani do svobod nikoho jiného. Správná aplikace jen ztěžuje špatné popř. ulehčuje správné rozhodnutí. Ale je tu jeden předpoklad a to ten, že si je regulátor plně vědom toho, co je vlastně správné rozhodnutí.
V knize Neočekávané chování, Příběh behaviorální ekonomie od Richarda H.Thalera je takové nasměrování ku správné volbě označeno jako pošťouchnutí.
Pokud bych odbočil, taková pošťouchnutí my internetoví podnikatelé používáme poměrně často. Jako příklad mohu uvést různá zaškrtávátka, kde je úspěšnost výběru dána většinou jejich pořadím a nebo předvýběrem. Svoboda volby je plně zachována, z ekonomického hlediska je pořadí a nebo předzaškrtnutí formulářového prvku zcela irelevantní a nemělo by volbu nijak ovlivnit, přesto je mnoha výzkumy a v našem případě různými AB testy dokázáno, že ji zcela jasně ovlivňuje. Proto také není nyní možné zaškrtávat lidem souhlas se zasláním obchodního sdělení a musejí tak učinit aktivně oni sami.


Přiměřená buzerace státu

Co se týče zavírání velkých obchodů, je to spíše restrikce, obyčejná, jak někteří obchodníci kterých se to týká říkají „státní buzerace“. Ale kladný dopad tu jednoznačně jde. Proč by lidé nemohli nákup odložit. Bohužel proto, že to vyplývá ze samotné podstaty lidského chování a upřednostňování okamžitého uspokojování potřeb před odkládáním uspokojení.
Protože tedy lidé nejsou schopni optimální volby, zajímalo by mě, do jaké míry se této chyby dopouští i samotní velcí prodejci. Dá se předpokládat, že otevření obchodů ve svátcích se jim vyplatí a že to mají podložené tvrdými daty. A nebo třeba ne. Žádnou studii o tom, jak si obchody vedly před a po nařízení jsem neviděl. Občas se někde objeví článek o tom, jakým způsobem lidé na situaci reagují a jak mění své nákupní chování. Ovšem všude se o dopadu jen spekuluje a jestli lidé své nákupy přesunou do jiných dnů a celkově se tržby nezmění, je otázkou. Třeba ani vedení těch firem není schopno optimální volby.


Další věc, která by mě zajímala, jaký dopad to má na ty malé obchody, kterým bylo umožněno vesele prodávat. Na jednu stranu se může zdát, že právě tam mohou skončit ti zákazníci, kteří by se jinak vydali na své obvyklé víkendové nákupy. Jenže právě ta velká nákupní střediska jsou mnohdy tím největším tahákem a menší obchody v okolí se částečně vezou na vlně návštěvnosti, kterou jim tito giganti zajistí. Málo kdo bude s celou rodinou zůstávat do soboty, aby navštívil nějaký jeden zapadlý krámek, ale návštěva např. obchodu IKEA nebo Globusu může jejich odjezd na víkend oddálit. Že nařízení nemají dopad na každého stejně je vidět např. v takových centrech jako Afi palác a tomu podobných, kde jsou mezi provozovanými většími obchody také ti malí. Na některé se povinnost uzavření vztahuje, na jiné nevztahuje a přesto se některá obchodní centra rozhodla, že zavřou úplně.

Co byste s tím dělali vy?

Naštěstí ani současné řešení není úplně tím tvrdým opatřením, které by nějak zásadně zasahovalo do práv a svobod většiny z nás. Není to tedy ani ultra tvrdé opatření, ale zároveň to není ani řešení libretariánského paternalismu. A tady by mě zajímalo, zda byste dokázali vymyslet způsob, jak změnit chování spotřebitelů pomocí „chytré volby“, aniž by bylo podnikatelům nařizováno, kdy mohou a nemohou podnikat…


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde může být vaše reklama navždy jen za 299 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zajímavý článek? Poděl se o něj s přáteli

6 thoughts on “Svátky kdy je zavřeno v obchodech. Jste pro a nebo proti?

 1. Minulý rok som niekoľko mesiacov žil v Rakúsku a tam je to úplne normálne že v nedeľu sú obchody zatvorené. Kamoši proste vždy v sobotu alebo v piatok večer mi hovorili že musia isť ešte narýchlo do obchodu, lebo že bude zatvorené v nedeľu a vôbec sa nato nesťažovali a nemali s tým problém. Zas naopak keď boli na návšteve u mňa v čechách tak boli rakúšaci veľmi prekvapený že veľké shopping centra a aj ostatné obchody sú otvorené v nedeľu.

  1. Vy budete psát knihu? Mohu se zeptat, jakým směrem jsem vás postrčil? Něco, co vám nabrnklo nějakou starou myšlenku?

   1. Haha, asi jsem se lehce nepřesně vyjádřil nebo vy lehce nepřesně pochopil. To je fuk. Že bych si vámi zmiňovanou knihu Thalera sehnal a přečetl 🙂

    Dal jsem ji na seznam 🙂 je před ní asi 5-10 knih, takže někdy v sprchnu bych se ji mohl věnovat 🙂

    BTW, knihu, resp. ebook, se psát chystám, ale na úplně jiné téma 🙂 jen nikdy nevim, jak to pak dostat mezi ty lidi. Všechno je jednoduché, do okamžiku, než má člověk vzít své těžce nabyté peníze a za něco je utratit 🙂

 2. Upřímně, nerozumím tomu, proč by mi měl stát nařizovat, kdy mohu a kdy nemohu podnikat. Je to absurdní. Typicky socanská selektivní záležitost. Obecně jsem proti jakýmkoli zásahům do podnikáním, ale co mě nasere ještě víc je, když se to udělá selektivním způsobem. Nerozumím tomu, proč byli za zloděje označení hostinští a EET jde na jejich krk, (i když je plánováno plošně), ale je to selektivní. Nerozumím, proč musejí být zavřené prodejny na x metrů a menší můžou fungovat. Tak buď nechám otevřené všechny nebo je všechny zavřu.

  Tahle socanské selektivní experimenty jen křiví trh a rozdmychávají třídní nevraživost… 🙁

Přidejte komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Souhlasím
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.